Consilierul PAS Ion Melnic, acționat în judecată de primarul Ion Ceban pentru o satiră politică

Tensiunile din Consiliul Municipal Chișinău escaladează, consilierul fracțiunii PAS, Ion Melnic, acuzându-l pe primarul Ion Ceban de intimidare prin intentarea unor procese de judecată. Melnic a dezvăluit că primarul l-a dat în judecată pentru a doua oară, interpretând aceste acțiuni ca o încercare de a-i reduce la tăcere pe consilierii opoziției care critică activitatea administrației locale.
„În loc să se ocupe de problemele orașului, el se ocupă cu intimidarea consilierilor PAS. În special mă intimidează pe mine”, a afirmat Melnic. Acesta a anunțat că prima ședință de judecată într-unul din dosare este deja programată pentru luna februarie 2026. Cazul a pornit de la o postare satirică a consilierului.
Melnic a explicat că a preluat o imagine din ziarul „Chișinău”, finanțat din bani publici, în care primarul Ceban apare sub sloganul „Continuăm să construim împreună”. Consilierul a modificat digital imaginea în Photoshop, înlocuind sloganul cu „Continuăm să furăm împreună” și adăugându-l în fotografie pe Tudor Gîrbu, fostul director al Î.M. „Spații Verzi”, în ziua în care acesta a fost reținut de CNA. „Doresc să menționez că acest ziar nu este nimic altceva decât o satiră politică, și mai ales că este făcut din banii publici, din banii chișinăuienilor”, a subliniat Melnic, apărându-și gestul ca o formă de critică politică.
Consilierul consideră procesele de judecată o tactică de presiune menită să descurajeze expunerea publică a problemelor din oraș, precum ambuteiajele, supraaglomerarea școlilor sau starea precară a infrastructurii. „El mă dă în judecată. Ivan Ceban mă dă în judecată. Deja a doua oară încearcă să mă intimideze, dându-mă în judecată”, a insistat politicianul.
Melnic a adăugat că nu este singurul vizat, menționând că și alți colegi din fracțiunea PAS sunt „intimidați” prin dosare de judecată „făcute la comanda lui Ivan Ceban”. Acesta s-a arătat hotărât să nu cedeze presiunilor și să continue să vorbească despre neregulile din primărie, afirmând că în spatele său stau cetățenii care își doresc o administrație onestă.