Dezbatere aprinsă în comisie: Se cere o schimbare a paradigmei de subvenționare în agricultură

Politica de subvenționare a agriculturii a generat o dezbatere aprinsă în cadrul ședinței Comisiei pentru agricultură și industrie alimentară, unde unii membri au cerut o reorientare strategică a fondurilor publice. Criticii actualului model susțin că acesta favorizează producția de materii prime pentru export, în detrimentul sectoarelor care asigură securitatea alimentară a țării.
Unul dintre deputați a argumentat că este necesară o schimbare de paradigmă, astfel încât subvențiile să meargă cu prioritate către producătorii care aduc valoare adăugată și livrează produse finite pe piața internă. Acesta a comparat sumele alocate, menționând că procesatorii, care creează locuri de muncă și produse cu valoare adăugată, primesc un sprijin financiar considerabil mai mic decât producătorii de cereale, a căror producție este destinată în mare parte exportului.
„Nu cred că trebuie să subvenționăm grâul care pleacă în Malaezia, în timp ce noi importăm roșii din Turcia”, a declarat deputatul. El a subliniat că banii contribuabililor, inclusiv ai celor din sectoare precum IT sau construcții, ar trebui să sprijine agricultorii care produc legume, fructe, carne și lactate pentru consumatorii din Republica Moldova. Astfel, s-ar asigura nu doar produse proaspete pe mesele cetățenilor, ci și o dezvoltare mai sustenabilă a economiei rurale.
Această poziție contestă viziunea tradițională de susținere a culturilor de câmp pe suprafețe mari și aduce în prim-plan necesitatea stimulării zootehniei și legumiculturii. Propunerea vizează ca viitoarea Politică Agricolă Comună (PAC), la care Moldova aspiră, să fie adaptată pentru a încuraja producția locală de alimente, reducând dependența de importuri și consolidând lanțurile valorice interne. Discuția reflectă o tensiune tot mai mare între diferitele viziuni privind direcția strategică a agriculturii naționale.