Gutnic acuză un „sistem de frică și teroare administrativă” la Primăria Chișinău și promite dezvăluiri șocante

Publicat
Gutnic acuză un „sistem de frică și teroare administrativă” la Primăria Chișinău și promite dezvăluiri șocante

Irina Gutnic, fostul viceprimar al capitalei, a lansat o serie de acuzații grave la adresa primarului Ion Ceban și a modului în care este administrată Primăria Chișinău, descriind un „sistem construit pe frică, control și manipulare”. Ea a declarat că instituția este administrată „mai mult ca o structură politică decât ca o instituție publică”, unde funcționarii sunt supuși unei „adevărate terori administrative”.

În cadrul conferinței de presă, Gutnic a afirmat că angajații primăriei sunt „exploatați politic” și „puși să muncească șapte zile din șapte pentru imaginea personală a lui Ion Ceban”. Potrivit acesteia, interferența politicului în administrație a depășit orice limită, iar funcționarii sunt folosiți doar pentru a legitima decizii deja luate, fiind supuși unor presiuni permanente. „Primăria a devenit un mecanism de PR politic”, a spus ea.

Fostul oficial a mers și mai departe, susținând că în cadrul instituției se cere, direct sau indirect, executarea unor acțiuni „la limită sau chiar dincolo de legalitate”. Ea a menționat că există numeroase decizii care nu pot fi explicate profesional și care ridică suspiciuni de favoritism. „Nu mai putem închide ochii la favoritisme, nu mai putem accepta ca administrația orașului să fie folosită pentru interese personale și de partid”, a declarat Gutnic.

Cel mai important anunț a fost promisiunea că, în perioada imediat următoare, va organiza o serie de conferințe de presă tematice în care va prezenta informații și documente probatorii despre „subiecte extrem de grave”. Pe lista dezvăluirilor promise se numără: finanțarea partidului MAN, angajări și salarizări netransparente, achiziții publice, utilizarea resursei administrative, promovarea imaginii lui Ion Ceban, modul în care este plătită media, împrumuturi fictive, legături externe dubioase și utilizarea canalelor de Telegram pentru denigrarea guvernării. „Toată lumea va avea de lucru”, a avertizat Gutnic, sugerând că informațiile vor fi de interes pentru instituțiile statului, partenerii internaționali și organele de drept.

Noutatea este creată automat de Inteligența Artificială de la Privesc.eu pe baza înregistrării video.