Noi modificări la legislația AML: Guvernul cere flexibilitate în certificarea ofițerilor pentru a răspunde standardelor internaționale

Publicat
Noi modificări la legislația AML: Guvernul cere flexibilitate în certificarea ofițerilor pentru a răspunde standardelor internaționale

Un proiect de lege privind combaterea spălării banilor (AML), prezentat de secretarul de stat de la Ministerul Justiției, Dumitru Bleju, a generat dezbateri în Comisia pentru securitate națională, în special pe tema procedurilor de certificare a personalului. Proiectul de lege nr. 209 a primit mai multe observații, însă cele care vizau rigidizarea procesului de certificare au fost respinse de inițiatori.

În cadrul ședinței, directorul Serviciului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, domnul Munteanu, a argumentat necesitatea menținerii unui grad ridicat de flexibilitate în acest domeniu. Propunerile respinse vizau, printre altele, eliminarea posibilității ca directorul serviciului să aprobe prin ordin intern curriculumul de instruire și certificare. Directorul a subliniat că o astfel de flexibilitate este esențială pentru a putea adapta rapid programele de formare la noile recomandări și standarde internaționale, cum ar fi cele emise de Grupul de Acțiune Financiară Internațională (FATF).

"Recomandările FATF suferă modificări periodice. Trebuie să putem ajusta de fiecare dată atât curriculumul, cât și întregul proces de instruire. Aceasta este o activitate practic curentă și este nevoie să avem această capacitate pentru a nu încărca Guvernul cu activități care, până la urmă, se reduc la ceea ce noi propunem, fiind un domeniu foarte îngust și specific", a explicat directorul serviciului.

Potrivit acestuia, aprobarea curriculumului de către directorul serviciului este un mecanism eficient și rapid, care permite o reacție promptă la schimbările din peisajul internațional al combaterii spălării banilor. Implicarea Guvernului într-un proces atât de tehnic și dinamic ar introduce o birocrație inutilă și ar încetini capacitatea de adaptare a instituției. Argumentele prezentate au convins membrii comisiei de necesitatea păstrării flexibilității în procedurile de certificare, considerând că aceasta servește mai bine scopului final de a avea un sistem AML eficient și aliniat la cele mai bune practici internaționale.

Noutatea este creată automat de Inteligența Artificială de la Privesc.eu pe baza înregistrării video.