Transmis live  joi, 12 septembrie 2024 11:00

Inițiativa Civică „Cetățeni pentru Europa” combate dezinformarea legată de aderarea Republicii Moldova la UE

Chișinău, Moldova – 12 septembrie 2024 – Inițiativa civică „Cetățeni pentru Europa” a organizat astăzi o conferință de presă cu tema „Ce înseamnă aderarea la UE pentru suveranitatea și neutralitatea Republicii Moldova?”. Evenimentul a avut loc la ora 11:00 și a reunit reprezentanți ai mass-media pentru a discuta despre activitatea inițiativei și pentru a demonta miturile răspândite cu privire la aderarea la Uniunea Europeană.

„Cetățeni pentru Europa” este o inițiativă civică non-politică ce își propune să sprijine cetățenii Republicii Moldova în a face o alegere informată la referendumul din 20 octombrie.

„Nu facem agitație electorală, doar răspundem la întrebările cetățenilor și încercăm să producem și să răspândim cât mai multă informație corectă, unde combatem falsurile pe care le observăm, le depistăm pe rețele sociale, în discuțiile cu cetățenii”, a declarat un reprezentant al inițiativei.

În cadrul conferinței s-a discutat despre activitatea inițiativei din ultimele luni, care a inclus vizite în localitățile din Republica Moldova, discuții cu cetățenii și explicarea esenței referendumului.

„Din păcate, observăm că oamenii au foarte multe încă întrebări, nedumeriri”, a menționat un alt membru al inițiativei. „Dar ce este cel mai problematic, și în principiu ne-am așteptat la asta, foarte multe sperietori, falsuri, minciuni, exagerări circulă și din păcate multă lume crede în ele legate de procesul de integrare europeană a Republicii Moldova, dar și de propriu-zis referendumul care va avea loc pe 20 octombrie.”

Inițiativa a combătut o serie de falsuri răspândite în spațiul public, inclusiv zvonul că „Cetățeni pentru Europa” va deveni un partid politic.

„Acest lucru nu se va întâmpla și nu poate să se întâmple din multiple motive. În primul rând, noi nu ne dorim asta, într-al doilea rând, ar însemna o discreditare a însăși ideii de voluntariat și de implicare civică”, a precizat un membru al inițiativei.

Conferința a abordat trei teme principale:

  1. Mitul pierderii suveranității: S-a subliniat că, dimpotrivă, Republica Moldova va avea mai multă putere de decizie în cadrul UE, fiind reprezentată la toate nivelele, inclusiv în Parlamentul European și Consiliul de Miniștri.
  2. Mitul pierderii neutralității: S-a explicat că aderarea la UE nu este legată de aderarea la NATO, iar Republica Moldova poate păstra statutul de neutralitate, așa cum au făcut-o Austria, Malta, Cipru și Irlanda.
  3. Mitul rusofobiei și discriminării minorităților: S-a demonstrat că UE este un proiect de pace și prosperitate, bazat pe diversitate și incluziune, iar drepturile minorităților sunt garantate prin legislația europeană.

„Sperăm foarte mult ca asta o să fie și de interesul presei, să dea asta la știri, ca oamenii să înțeleagă că sunt bombardați cu falsuri, cu niște minciuni, cu niște exagerări zi de zi și că aceasta nu este accidental, dar este o campanie bine regizată, puternic finanțată cu bani murdari care vin din afara țării”, a conchis un reprezentant al inițiativei.

Inițiativa „Cetățeni pentru Europa” își continuă activitatea de informare și combatere a dezinformării, organizând întâlniri cu cetățenii și publicând materiale informative pe diverse platforme.

Comunicatul de presă este creat de către inteligența artificială de la privesc.eu pe baza înregistrării video de la eveniment.