Transmis live  joi, 9 ianuarie 2025 12:00

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, Prezintă Prioritățile Mandatului Într-o Conferință de Presă

București, România – Joi, 9 ianuarie 2025, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației al României, Cseke Attila, a susținut o conferință de presă la ora 12:00, în cadrul căreia a prezentat prioritățile mandatului său și direcțiile strategice ale ministerului pentru următorii ani. Evenimentul a oferit o platformă pentru ministru de a comunica direct cu publicul și cu reprezentanții mass-media, evidențiind angajamentul guvernului față de dezvoltarea echilibrată și sustenabilă a țării.

În cadrul conferinței, ministrul Cseke a subliniat importanța continuării programului de construcție de creșe, ca o prioritate esențială pentru abordarea problemelor demografice ale României. „Consider că problema demografică a României este una dintre cele mai importante probleme pe care trebuie să o rezolvăm sau în care trebuie să aducem soluții, pentru a crește natalitatea, pentru a sprijini familiile tinere cu infrastructura necesară de a-și întemeia o familie și de a avea copii”, a declarat ministrul. El a menționat că acest program a fost demarat în 2021-2022 și a asigurat finanțare atât prin PNRR, cât și de la bugetul de stat.

În plus, ministrul a abordat și subiectul programelor de investiții ale ministerului, menționând existența unor datorii acumulate de 5,8 miliarde de lei la sfârșitul anului trecut. „Prioritatea maximă pentru aceste investiții este aceea de a plăti facturile restante, atât pe PNRR cât și pe cele de la Anghel Saligny”, a afirmat ministrul, adăugând că până la rezolvarea acestei situații nu se vor mai înregistra alte facturi noi pe programul Anghel Saligny.

În ceea ce privește criteriile de prioritizare a plăților, ministrul Cseke a explicat că se va acorda prioritate infrastructurii edilitare de sub pământ, cum ar fi rețelele de apă, canalizare și gaz, alături de infrastructura rutieră. De asemenea, va exista o prioritizare legată de gradul de execuție a lucrărilor, alocându-se sume mai mari proiectelor avansate.

Ministrul a discutat și despre programele de investiții pe risc seismic, subliniind importanța legii 212 din 2022 care a schimbat abordarea statului față de acest domeniu. „Avem contracte de finanțare pentru 204 contracte pe PNRR în valoare de peste 2,6 miliarde de lei și 3 programe cu finanțare națională, care vizează consolidarea clădirilor publice și școlilor”, a afirmat ministrul. El a menționat că se lucrează la un program strict pe risc seismic și un program de expertiză tehnică, care va ajuta autoritățile locale să evalueze și să aducă la standard clădirile cu risc.

Un alt subiect important abordat în cadrul conferinței a fost adoptarea Codului Urbanismului, un proiect aflat în Camera Deputaților, care introduce reforme majore în sectorul urbanismului și al construcțiilor. „Codul Urbanismului va reduce termenele de avizare, va introduce o platformă digitală națională și un registru național al construcțiilor, oferind o mai mare transparență și eficiență”, a subliniat ministrul.

În final, ministrul Cseke a menționat importanța digitalizării în cadrul ministerului și a anunțat că toate investițiile statului vor fi derulate printr-o platformă digitală. De asemenea, ministrul a reiterat angajamentul său de a reduce numărul de tarife și taxe aplicate cetățenilor români de către Agenția Națională de Cadastru și a promis că va avea discuții cu instituțiile subordonate pentru a eficientiza activitatea și a reduce birocrația.

Această conferință de presă a oferit o perspectivă clară asupra priorităților și obiectivelor Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, subliniind angajamentul guvernului pentru o dezvoltare echilibrată și transparentă a României.

Comunicatul de presă este creat de către inteligența artificială de la privesc.eu pe baza înregistrării video de la eveniment.