Ministrul Energiei din România Subliniază Importanța Reformei și a Investițiilor în Sectorul Energetic
BUCUREȘTI, ROMÂNIA – 9 ianuarie 2025 – Ministrul Energiei din România, Sebastian Burduja, a susținut o conferință de presă joi, 9 ianuarie 2025, la ora 16:15, în care a prezentat prioritățile pentru anul în curs, subliniind importanța reformei și a investițiilor în sectorul energetic al țării. Evenimentul a avut loc în București și a atras reprezentanți ai presei, precum și alți actori importanți din domeniu.
În cadrul conferinței, ministrul a subliniat că energia este fundamentală pentru dezvoltarea economică a țării, competitivitate, crearea de locuri de muncă și un trai decent. Acesta a evidențiat că, fără energie, nu există dezvoltare.
“Unul dintre câștigurile anului trecut a fost, la nivel european, raportul Draghi, care ne-a arătat tuturor, ceea ce unii dintre noi știam și spuneam, dar ne-a arătat într-un mod explicit că fără energie nu există dezvoltare, fără energie nu există competitivitate, fără energie nu există locuri de muncă, nu există un trai decent,” a declarat ministrul în cadrul conferinței.
Ministrul a anunțat o serie de măsuri importante, printre care se numără reforma sectorului energetic, inclusiv a Ministerului Energiei și a companiilor din sector, cu scopul de a eficientiza activitatea și de a crește transparența. Acesta a precizat că se va demara un proiect de reorganizare a Ministerului, care va reduce schema de personal și va duce la o selecție bazată pe merit, cu o reducere a posturilor ocupate cu până la 20%.
“Vom înainta un proiect de reorganizare care va reduce schema de personal, astfel încât practic toți colegii vor da concurs. Și vor rămâne cei care merită să rămână,” a afirmat ministrul.
În plus, a fost anunțată lansarea unui portal public în primul trimestru al anului, unde vor fi disponibile informații legate de contractele de mandat, remunerații, sporuri, beneficii, prevederi din contractele colective de muncă, cheltuieli și contracte ale companiilor din sectorul energetic.
În ceea ce privește companiile din portofoliul Ministerului Energiei, s-a solicitat reducerea posturilor de conducere, a cheltuielilor cu bunurile și serviciile, stoparea angajărilor și reducerea cheltuielilor cu salariile, în special pentru personalul TESA. Ministrul a subliniat că bugetele de venituri și cheltuieli pentru anul în curs nu vor fi aprobate dacă nu respectă principiile de reformă.
Un alt pilon important prezentat în cadrul conferinței a fost cel al investițiilor. Ministrul a precizat că fiecare megawatt adus în sistemul energetic național înseamnă șansa românilor de a avea facturi mai mici și a menționat că, în anul precedent, au fost puse în funcțiune aproximativ 1200 de megawați, iar pentru anul în curs se dorește o dublare a acestei performanțe. Printre investițiile importante așteptate în acest an se numără centrala de cogenerare de la Năvodari, grupul de la Iernut, CET-urile de la Arad, Oradea, Brazi, Arad Hidrocarburi și CET Palas de la Constanța, precum și proiectul de la Mintia. De asemenea, ministrul a subliniat că există numeroase proiecte eoliene și solare în derulare, cu scopul de a asigura o energie sigură, accesibilă și curată.
În final, ministrul a abordat modul în care funcționează piața energiei și schema de compensare-plafonare, menționând că se fac demersuri pentru ca furnizorii să beneficieze de un sprijin financiar, iar consumatorii să fie protejați, luându-se în calcul inclusiv menținerea schemei actuale pentru o perioadă tranzitorie.
Conferința s-a încheiat cu o sesiune de întrebări și răspunsuri, în care ministrul a clarificat aspecte legate de reforma energetică și planurile de investiții pentru viitor.