Colinde, lipsă de cvorum și pledoarii pentru bugetul culturii la ședința Consiliului Municipal Chișinău
Chișinău, 24 decembrie 2025 – Atmosfera de sărbătoare și disputele administrative s-au împletit astăzi la ședința Consiliului Municipal Chișinău (CMC), care a debutat pe note de colinde, dar s-a încheiat rapid din lipsa cvorumului necesar pentru adoptarea deciziilor. Evenimentul, programat pentru a discuta subiecte de importanță locală, s-a transformat într-o tribună pentru directorii școlilor de artă din municipiu, care au solicitat protejarea bugetului alocat culturii și educației artistice în fața unor propuneri de reducere a finanțării.
Ședința a început într-o notă festivă, sala de consiliu răsunând de vocile elevilor de la Școala de Arte „Alexei Stârcea”, care au venit să-i colinde pe aleșii locali. Tinerii artiști au interpretat piese tradiționale, precum „Florile dalbe”, aducând urări de sănătate, pace și lumină celor prezenți. Totuși, momentul artistic nu a reușit să mobilizeze suficienți consilieri pentru a asigura desfășurarea legală a ședinței. Doar 22 de aleși locali s-au prezentat la apel, număr insuficient pentru cvorumul necesar de 26 de voturi.
Președintele ședinței, Cornel Pântea, și-a exprimat dezamăgirea față de absența colegilor din alte fracțiuni, menționând explicit lipsa consilierilor din partea PAS și a socialiștilor.
„Îmi pare rău că sala nu este plină și n-au ascultat ceea ce am ascultat noi. Cred că în cazul în care o să avem ceva proiecte pe partea de buget ce ține de domeniul culturii, sufletele lor o să trebuiască să fie mai curate, mai luminoase și să avem mai puține discuții și mai multă conlucrare”, a declarat Cornel Pântea în debutul reuniunii.
În lipsa cvorumului deliberativ, cuvântul a fost oferit managerilor instituțiilor de învățământ artistic din Chișinău, care au prezentat rapoarte de activitate și au subliniat importanța investițiilor recente în infrastructura culturală. Directorii au evidențiat transformările majore prin care au trecut școlile în ultimii ani – de la reparații capitale ale acoperișurilor și termoizolări, până la dotarea cu instrumente muzicale moderne și echipamente tehnice.
Irina Bogataia, directoarea Școlii de Arte „Alexei Stârcea”, a vorbit despre efortul colosal depus de elevi și profesori, subliniind că performanța în artă necesită condiții adecvate.
„Școala de arte se deosebește prin faptul că la noi vin copii din dorință și din plăcere. Asta înseamnă că noi, ca profesori, trebuie să facem așa condiții ca acest copil să crească și să se dezvolte. Arta, în primul rând, este muncă. Atunci când intră în școală și vede un hol reparat, modernizat, asta înseamnă să primești o plăcere”, a menționat Irina Bogataia.
Discuțiile au atins un punct sensibil în momentul în care directorii au abordat subiectul finanțării pentru anul viitor. Reprezentanții instituțiilor au criticat vehement propunerile venite din partea unor consilieri de a reduce bugetul culturii cu 30%, avertizând asupra impactului negativ pe care o astfel de decizie l-ar avea asupra calității procesului educațional și a capacității de a menține cadrele didactice.
„Bugetul scăzut cu 30% înseamnă că și prețurile pentru școală trebuie să fie ridicate, dar asta înseamnă că prețurile vor fi ridicate și mai mult. Dacă nu se alocă surse, noi nu putem încadra copiii. Este o structură finanțată foarte bine și legată. Dacă se dorește să votați micșorarea finanțării bugetului anume în cultură, vă rog să vă uitați la copilul dumneavoastră, la nepoțeii dumneavoastră și la toate rudele”, a adăugat directoarea Școlii „Alexei Stârcea”.
La rândul său, Alla, directoarea Școlii de Muzică „Eugen Doga”, instituție care a celebrat recent 75 de ani de la fondare, a punctat faptul că investițiile în cultură sunt investiții în viitorul orașului și al țării, menționând succesele internaționale ale elevilor școlii în țări precum România, Grecia, Croația și Italia.
„Nu taie nimeni aripile copiilor noștri. Noi încă reținem nivelul acesta profesionist. Arta niciodată nu a fost ieftină, dar dacă vorbim despre niște lucruri sufletești, noi foarte mult de noi depinde cum creăm sufletul copilului. Tăierea bugetului este un lucru foarte și foarte important”, a subliniat directoarea Școlii „Eugen Doga”.
De asemenea, directoarea Școlii de Arte „Valeriu Poleakov” a trecut în revistă istoria instituției fondate în 1947 și a mulțumit pentru alocările bugetare care au permis schimbarea geamurilor, instalarea sistemelor de supraveghere și renovarea sălii de concerte, elemente vitale pentru siguranța și confortul celor aproximativ 950 de elevi.
În ciuda apelurilor emoționante și a argumentelor prezentate, ședința nu a putut continua cu ordinea de zi stabilită. Următoarea tentativă de a întruni Consiliul Municipal Chișinău a fost anunțată pentru ziua de vineri, ora 10:00, când se speră la prezența unui număr suficient de consilieri pentru a debloca situația decizională la nivelul capitalei.