Curtea Constituțională face dreptate mamelor active profesional: calculul indemnizațiilor va fi efectuat în baza celui mai favorabil venit
Chișinău, 27 ianuarie 2026 – Curtea Constituțională a Republicii Moldova a pronunțat astăzi o hotărâre istorică pentru protecția socială a părinților, declarând neconstituționale anumite prevederi legale care dezavantajau mamele ce alegeau să muncească în perioada concediului de îngrijire a copilului. Decizia a fost luată în urma examinării sesizării depuse de Liudmila Sidorenco, care a contestat echitatea modului de calcul al indemnizațiilor de maternitate și pentru îngrijirea copilului.
În cadrul ședinței publice, Înalta Curte a admis parțial sesizarea privind excepția de neconstituționalitate a articolului 7 alineatul (6) din Legea nr. 289/2004, text modificat ulterior prin Legea nr. 311/2018. Magistrații au stabilit că limitarea bazei de calcul pentru indemnizații în cazul mamelor care au realizat venituri asigurate în perioada concediului de îngrijire a copilului precedent contravine principiilor constituționale.
Esența litigiului a constat în faptul că legislația anterioară crea o situație discriminatorie: mamele care, aflându-se în concediu de îngrijire a copilului, alegeau să revină la muncă (chiar și cu program parțial) și plăteau contribuții la stat, riscau să primească o indemnizație semnificativ mai mică pentru următorul copil, comparativ cu mamele care nu activau deloc în această perioadă.
În argumentarea sa în fața Curții, avocatul Maxim Sidorenco a subliniat discrepanța majoră dintre contribuțiile achitate și beneficiile primite. Acesta a prezentat cazul clientei sale, care, deși a muncit și a achitat impozite în timpul concediului de maternitate, a fost „sancționată” indirect printr-o diminuare drastică a indemnizației pentru al treilea copil – de la 51.000 lei (cât a primit pentru primul copil) la aproximativ 14.000 lei.
„Realitatea arată că norma nu era echitabilă. O mamă care a muncit și a achitat impozite a fost sancționată cu o indemnizație mult mai mică, practic fiind egalată cu persoanele neasigurate. Deși norma a fost gândită inițial pentru a aduce echitate, în practică a generat efecte inverse”, a declarat Maxim Sidorenco în cadrul pledoariei.
Reprezentanții Parlamentului și Guvernului au susținut că statul are o marjă largă de apreciere în stabilirea politicilor sociale în funcție de bugetul disponibil și că prestațiile sociale nu au un caracter necondiționat. Totuși, Curtea a reținut că statul este obligat să asigure un nivel de trai decent și că mecanismul contestat nu asigura o corelație justă între contribuțiile sociale achitate și prestațiile primite.
Prin Hotărârea nr. 2 pronunțată astăzi, Curtea a stabilit că, în cazul persoanelor care au realizat venit asigurat pe parcursul celor 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat (nașterea următorului copil), în timp ce se aflau în concediu de îngrijire a unui copil anterior, cuantumul indemnizației trebuie să fie stabilit în baza opțiunii mai avantajoase.
„Se declară neconstituțional textul din articolul 7, alineatul 6 din Legea nr. 289, în măsura în care limitează baza de calcul a indemnizației de maternitate și a indemnizației pentru creșterea copilului la cuantumul bazei de calcul al indemnizațiilor stabilite pentru copilul precedent, în cazul persoanelor care au realizat venit asigurat”, a anunțat Domnica Manole, Președintele Curții Constituționale.
Astfel, de acum înainte, la calcularea indemnizațiilor pentru mamele care muncesc în perioada concediului de îngrijire, Casa Națională de Asigurări Sociale (CNAS) va trebui să utilizeze fie baza de calcul stabilită pentru copilul precedent, fie venitul real curent, alegând valoarea care oferă o indemnizație mai mare beneficiarului.
Această decizie este definitivă, nu poate fi supusă niciunei căi de atac și intră în vigoare la data adoptării, producând efecte juridice pentru cazurile pendinte și cele viitoare.