Bilanțul activității DNA pe anul 2025: Digitalizare accelerată, confiscarea averilor ilicite și o rată istorică a achitărilor sub 10%
București, 19 Februarie 2026 – Direcția Națională Anticorupție (DNA) a prezentat joi Raportul anual de activitate pentru anul 2025, document care marchează o evoluție semnificativă a instituției către maturitate instituțională și eficiență digitală. În cadrul evenimentului desfășurat la București, conducerea DNA a anunțat o scădere istorică a ratei achitărilor definitive la 9,59%, un nivel net inferior celui de 21,52% înregistrat în anul anterior, confirmând astfel calitatea probatoriului administrat și rigoarea anchetelor penale desfășurate în ultimul an.
Evenimentul de bilanț a reunit figuri centrale ale sistemului judiciar, inclusiv pe procurorul-șef al DNA, Marius Voineag, Ministrul Justiției, Radu Marinescu, președintele Uniunii Naționale a Barourilor din România, Traian Briciu, și inspectorul general al Poliției Române, Benone Marian Matei. Discuțiile s-au axat pe cei trei piloni strategici asumați de direcție la începutul mandatului actual: creșterea calității actului de urmărire penală, eficiența instituțională și descurajarea corupției prin confiscarea efectivă a produsului infracțional.
În discursul său, procurorul-șef Marius Voineag a subliniat transformarea profundă prin care a trecut instituția, punând accent pe renunțarea la „spectacolul mediatic” în favoarea rezultatelor concrete și măsurabile.
„Cifrele de astăzi demonstrează că am urmat consecvent acest plan și că rezultatele sunt concrete. Rata achitărilor a coborât la 9,59%, iar dosarele restituite definitiv s-au redus la doar 1,63%. Aceste cifre nu sunt accidentale, ele reflectă o filozofie de lucru pe care am impus-o: dosare solide, probatoriu robust și acuzații care rezistă testului critic al instanțelor. Nu am căutat titluri de ziar, ci verdicte de condamnare”, a declarat Marius Voineag, procurorul-șef al DNA.
Raportul pe 2025 evidențiază o activitate intensă în combaterea marii corupții, cu un volum de lucru total de 5.556 de dosare, dintre care 2.599 au fost înregistrate doar în cursul anului trecut. Procurorii anticorupție au soluționat aproape 1.600 de cauze, trimițând în judecată 792 de inculpați, o creștere de 16% față de anul 2024. Printre aceștia se numără demnitari, miniștri, secretari de stat și înalți funcționari publici, fapt ce reconfirmă misiunea DNA de a investiga corupția la nivel înalt, indiferent de apartenența politică sau statutul social.
Un punct central al bilanțului l-a constituit recuperarea prejudiciilor. În 2025, DNA a indisponibilizat bunuri și sume de bani în valoare de peste 320 de milioane de lei, depășind bugetul anual al instituției.
„În lupta cu marea corupție, confiscarea patrimoniului ilicit este cel puțin la fel de importantă ca pedeapsa cu închisoarea. Atunci când cei care fură rămân cu averile dobândite ilegal, semnalul transmis societății este devastator”, a adăugat șeful DNA.
Anul 2025 a reprezentat și un moment de cotitură în modernizarea tehnică a parchetului anticorupție. Instituția a finalizat proiecte cu finanțare externă de 5,2 milioane de euro și are în derulare investiții de alte 7,3 milioane de euro pentru digitalizare și dotări tehnice de ultimă generație, inclusiv sisteme de analiză financiară și investigații digitale (proiectele ForPIF, Oculus, Digit și Forensic). De asemenea, DNA a obținut certificarea ISO 37001 pentru managementul anti-mită, aliniindu-și procesele interne la cele mai înalte standarde internaționale.
Ministrul Justiției, prezent la eveniment, a reiterat sprijinul Guvernului pentru independența procurorilor și a subliniat importanța justiției ca serviciu public esențial pentru cetățeni.
„Justiția este un serviciu public care trebuie să funcționeze cu profesionalism, echilibru și responsabilitate. Problemele din justiție pot fi rezolvate numai prin asumarea lor directă și prin soluții bine fundamentate. Aveți încredere în DNA, aici lucrează oameni care își cunosc foarte bine misiunea”, a transmis Ministrul Justiției, Radu Marinescu.
Colaborarea interinstituțională a fost evidențiată și de partenerii din sistemul de ordine publică și justiție. Inspectorul general al Poliției Române, chestor general Benone Marian Matei, a punctat importanța ofițerilor de poliție judiciară detașați la DNA, al căror număr a crescut semnificativ în 2025, contribuind la operativitatea anchetelor. Totodată, președintele UNBR, Traian Briciu, a salutat deschiderea spre dialog a parchetului anticorupție, menționând că un act de justiție echitabil se bazează pe respectul reciproc dintre procurori și avocați.
Raportul consemnează și progresele României în procesul de aderare la OCDE, DNA obținând în noiembrie 2025 avizul formal din partea Grupului de lucru anti-mită, un pas esențial pentru integrarea țării în rândul economiilor dezvoltate.
Pentru anul 2026, DNA își propune menținerea ritmului de lucru, continuarea digitalizării și consolidarea resurselor umane, instituția ajungând în prezent la un grad de ocupare a schemelor de personal nemaiîntâlnit în ultimii ani, cu o echipă formată din 151 de procurori și 300 de ofițeri de poliție judiciară.
Context despre Direcția Națională Anticorupție (DNA): Direcția Națională Anticorupție este o structură de parchet specializată în combaterea corupției la nivel înalt și mediu. Instituția funcționează ca o entitate autonomă în cadrul Ministerului Public din România, având competența de a investiga infracțiuni de corupție săvârșite de demnitari, magistrați și funcționari publici, precum și fraudele cu fonduri europene sau prejudicii majore aduse bugetului de stat.